Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.07.2021 10:58 (Üye) Soru : MERHABALAR SAYIN DANIŞMAN, SORUM: DEFTER BEYANA TABİ MÜŞTERİM SATIŞ SÖZLEŞMESİ İLE VATANDAŞTAN N1 SINIFI PANELVAN KAPALI KASA KAMYONET ALMIŞ. ARAÇ SATIŞ BEDELİ 52000 TL OLARAK GÖZÜKMEKTEDİR.BU DURUMDA ; 1-52000 TL ÜZERİNDEN NOTER SATIŞ SÖZLEŞMESİ İLE AKTİFE ALABİLİR MİYİM? 2-YAKIT VB MASRAFLARINI %100 OLARAK KULLANABİLİR MİYİM.? 3-VERGİ DAİRESİNE BİLGİ VERMELİ MİYİM ? 4-AMORTİSMANINI TİCARİ OLARAK AYIRABİLİR MİYİM? 5-SATARKEN %18 KDV İLE Mİ ÇIKIŞ YAPMALIYIM? 6-ALINAN ARAÇLARIN HUSUSİ Mİ TİCARİ Mİ BU AYRIMI YAPABİLECEĞİM, SORGUALAYABİLECEĞİM. BİR EKRAN VARMI ?

Cevap : 1-BAHSETTİĞİNİZ TAŞITI SATAN KİŞİ VEYA KURUM MÜKELLEF İSE; FATURA DÜZENLEYECEKTİR. FATURA YOK İSE KDV VE GV STOPAJI HESAPLAMADAN GİDER PUSULASI DÜZENLENİR. 2-TAŞIT BİNEK ARAÇ KONUMA DA DEĞİL İSE GİDER KISITLAMASI YAPILMAZ. 3-VD BİLGİ VERİLME ZORUNLULUĞU YOKTUR. 4-AMORTİSMAN TAŞITIN VASFINA GÖRE KALAN SÜR İÇİN AYRILIR. (FAYDALI ÖMÜR KURALI) 5-KDV % 18 6-BÖYLE BİR EKRAN OLMAZ. BİNEK OTOMOBİL ifadesinden Türk Gümrük Tarife Cetvelinin 87.03 pozisyonunda yer alan motorlu taşıtların anlaşılması gerekmektedir. Ambulanslar, mahkûm taşımaya mahsus arabalar, para arabaları, cenaze arabaları, itfaiye öncü arabaları gibi özel amaçla yapılmış motorlu taşıtlar, Karayolları Trafik Kanununa göre trafik şube veya bürolarına kayıt ve tescil edilme zorunluluğu bulunmayan ve sadece havalimanı apron bölgesi gibi belli alanlarda kullanılan taşıtlar 87.03 pozisyonunda yer almakla birlikte binek otomobil kapsamında değerlendirilmeyecektir. 1+1, 1+3, 1+4 veya 1+7 koltuklu, şoför ve öndeki yolcunun arkasındaki kısımda emniyet kemerleri veya emniyet kemeri montajı için tertibat, koltuk ve emniyet ekipmanı montajı için sabit tertibat, aracın iç kısmının her tarafında, araçların yolcu bölümlerinde yer alan konfor özellikleri ve iç döşemeleri (örneğin: yer kaplamaları, havalandırma, iç aydınlatma, küllükler), iki yan panel boyunca arka camları bulunan (en arkada yük bölümünün sağ ve sol taraflarında cam bulunsun bulunmasın); şoför ve öndeki yolcuların bölümü ile insan veya eşya taşınması için kullanılan arka bölüm arasında sabit bir panel veya bariyer bulunmayan kapalı kasa motorlu taşıtlar 87.03 pozisyonunda yer almakta olup, binek otomobiller bu kapsamda değerlendirilmektedir. Bu bağlamda binek otomobiller, 87.03 pozisyonunda tanımlanan binek otomobiller ile esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş (87.02 pozisyonuna girenler hariç) (steyşın vagonlar ve yarış arabaları dâhil) hem insan hem eşya taşıyabilen motorlu araçlar gibi çok amaçlı araçları kapsamaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.