Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.07.2021 11:12 (Üye) Soru : Az önce 2020 yılında vefat eden dolayısıyla kapanışını yaptığımız mükellefim için müfettiş aradı,2018 yılından sahte belge kullanımından dolayı havuzda bekleyen dosyamızın olduğunu söyledi,ben vefat ettiğini söyleyince vergi dairenizle konuşun ozaman dedi.matrah artırımı belki yapmanız gerekebilir dedi(anladığım kadarıyla müfettiş ne yapacağı şaşırdı acemi sanırım) sizin bu konudaki görüşünüz nedir. Ölümden dolayı kapattığımız için birşey yapmaya gerek varmı(matrah affı gibi) cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Cevap : Mükellefin vefat etmesi halinde varislerin ölmeden önceki dönemler için matrah artırımı yapılmasına engel değildir. Matrah artırımı yapılabilir. VUK hükümlerine göre yapılacak vergi incelemesinde mirasçılar adına vergi salınır. Ancak ceza kesilmez. Savcılığa suç duyurusunda bulunulamaz. İnceleme elemanının nasıl bir işlem yapacağı konusunda yorum yapamayız .Müfettişin acemi veya usta olması konusun da görüş bildirmek yanlış olur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.