Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.07.2021 16:12 (Üye) Soru : Bir e ticaret şahıs firması; yurtdışından mal alıp türkiye ye getirmeden ve Gümrük işlemleri olmadan, direkt yurtdışına gönderiyor. Mal türkiyeye gelmeden gidiyor, rakamlar da küçük olduğu için GÇB olmuyor. Alımlara istinaden KDV 2 den sorumlu olmadığımızı düşünüyorum doğru mudur ? Bir de bazı bilgisayar parçaları getiriyor, işyerinde kullanmak için bunların satışı yok kendisine iş için alıyor. Bunlar için de KDV 2 verilecek mi

Cevap : Mal Türkiye ye getirilmiş olsa idi zaten Gümrük vergisi ve KDV ödenecektir.Malın küçük olması veya tutarının düşük olması bu kuralı değiştirmez. KDV 2 nolu beyanname ile "hizmet ithal" edilmesinde ödenir. Yapılan iş transit ticarettir. KDV beyannamesinde yer almaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.