Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.07.2021 16:55 (Üye) Soru : Merhabalar, Soru: Merhaba, Odanıza kayıtlı bir mali müşavirim. Ancak şu anda bağımsız olarak mesleğimi yapmıyorum yani bir ofisim yok. Kendi adıma e ticaret için bir şahıs işletmesi açılışı yaptım. Bununla ilgili olarak bir mali müşavir ile sözleşme yapmam gerekiyor mu yoksa kendi defterimi tutup, beyannamelerimi kendim verebilir miyim? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Cevap:Sayın, Kendi defterinizi tutabilirsiniz. Odadan alacağınız oda kayıt belgesi ile Bağlı olduğunuz VD ne müracaat ederek Beyanname gönderme şifresi almanız gerekir Alınacak şifre ile sadece kendi ticari işletmenizin beyannamelerini gönderebilirsiniz. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi Daha önce sormuş olduğum soruya istinaden bu şekilde sizden bir cevap almıştım. Odadan kayıt belgesi alarak vergi dairesine başvurdum ancak şifre alamadım. Konu ile ilgili desteklerinizi rica ediyorum.

Cevap : Vergi dairesinin konuya vakıf olamadığı anlaşılıyor. Sizin müracaatınız ile VD de öğrenmiş olacak. Sorunu çözemez iseniz bu durumu bir dilekçe ile İst.Vd Başkanlığına iletiniz. Sonuç hakkında bize buradan bilgi veriniz. GİB Ana Sayfa / Yardım ve Kaynaklar / Yararlı Bilgiler / Beyannamelerini Kendileri Gönderebilecekler listesi için Aşağıdaki linki inceleyiniz. "Beyannamelerini Kendileri Gönderebilecek Mükellefler" listesinde 8. sırada tanımlama yapılmıştır. 8- 3568 sayılı Kanun uyarınca yetki almış olan Serbest Muhasebeci, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavirlerden, mesleki faaliyetini icra etmeyen ancak, gelir getirici faaliyette bulunanlar https://www.gib.gov.tr/node/118950
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.