Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.07.2021 09:12 (Üye) Soru : 2016 ve 2017 yılları için müfettiş aradı sahte fatura kullanma ile ilgili sanirim hizmet aldığımız bir firma sahte fatura düzenleyici olmuş - vergi incelemesi yapacağını söyledi bu yüzden matrah artırımı yapabilirsiniz dedi Biz matrah artırımı yapmayacağız bizim alım gerçektir zaten faturalar 2.000 ile 7.000 arasında Ancak tabi inceleme sonucu sahte fatura kullanmaktan Firmamıza ceza kesilip rapor yazıldığında Firmamız sahte fatura kullanma yönünden özel esaslara alınır mı? Vergi mufettisi raporuna istinaden özel esaslara alınırsak yürütmeyi durdurma kararlı olarak özel esaslar dan çıkabilir miyiz? Sahte fatura kullanma özel esaslarına alınırsak biz her ay kdv iade alan firmayız bundan sonraki kdv iade alımlarımızda sorun ile karşılaşır miyiz? Kolay gelsin

Cevap : matrah artırımı yapamaz iseniz inceleme yapılır. Sahte belge kullandığınız tespit edilmesi halinde elbette vergi cezası kesilir ayrıca savcılığı suç duyurusunda bulunulur özel esaslara alınmanız halinde vergi iadelerinde sıkıntı yaşanır..Dava ve sonuçları için yorum olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.