Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.07.2021 09:51 (Üye) Soru : Merhaba Sayın danışman, İlk defa bir Derneğin iktisadi işletmesinin muhasebesini tutacağım. Kullanılacak hesaplar ve İktisadi işletmesinin Sermayesi Hakkında iki konuda sizden bilgi isteyecektim. 1 - Muhasebesini tutacağımız derneğin iktisadi işletmesi, Kuran kursu yurdu inşaatı yapacak. Hesap planını kullanırken Kat karşılığı inşaat işi gibi, 150.151.152 – 710.720.730. hesaplarını mı kullanacağım. ? 2 - Dernek iktisadi işletmeleri ile ilgili Ticaret sicil gazetelerini incelerken, İktisadi işletmeye hiç sermaye ayırmadıklarını veya Bin TL , Beş yüz TL gibi sermaye ayırdıklarını gördüm. Bu rakamlar kafamdaki inşaat maliyetini sermaye koyma fikri ile ters düştü. Çünkü o Örnek İşletmelerde Cami dernekleri ve müteahhitlik belgesi de almışlar. (Yambis ’ ten sorguladım) İktisadi işletmelerde Sermaye Koyma işlemi tescile tabi değil mi ? İstedikleri zaman Dernekten İktisadi işletmeye sermaye aktarabiliyorlar mı ? Bu işlemin Muhasebe kaydı nasıl olmalı ?

Cevap : Dernek iktisadi işletmesi için ayrı bir TDHP yok.İktisadi işletmeler de TDHP kayıt tutar KV mükellefi olarak vergilendirilir..Burada bahsettiğiniz konuların kısa açıklamasının yapılması söz konusu değildir. İktisadi işletmelerin ,kuruluşu muhasebesi ve diğer bürokratik işlemleri konusunda yayımlanmış kitaplardan ve makalelerden yararlanınız
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.