Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.07.2021 14:38 (Üye) Soru : Merhaba Sayın İlgili, Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Aşağıdaki şartlarda ( fiili hizmet süresi dahil ) benim emeklilik yaşım ne olacaktır. Bu konuda bilgi rica ediyorum. Aşağıda bu konu ile ilgili Sabah gazetesinde çıkan bir haberi paylaşıyorum. Tekrar teşekkür ederim. Saygılarımla Yedek subaylıktan önce SSK'lı olanların işe giriş tarihleri asteğmenlik süresinin 4'te 1'i kadar geriye götürülüyor. ... 4C'li oldukları tarih yedek subaylık süresinin 4'te 1'i kadar geriye götürülerek işe başlangıç tarihi olarak kabul ediliyor. Yani burada 3 aylık Fiili Hizmet Zammı uygulanıyor.26 Şub 2021.. Sabah Gazetesi.... From: To: Cc: Date: Mon, 5 Jul 2021 14:03:02 +0300 Subject: İ.S.M.M.M.O. Danışma Birimi cevap Soru: Merhaba Sayın İlgili, 01.08.1991 SGK girişliyim. 01.04.1998 yılında yedek subay oldum. 12 ay emekli sandığına prim yatırıldı. 360 gün toplam prim gününe + 90 gün fiili hizmet zammı ilave edildi. Ben SGK giriş tarihimi baz aldığımda 53 yaşında emekli oluyorum. Ancak bazı kaynaklar 90 gün fiili hizmet zammının benim SGK başlangıç tarihimi 90 gün geri çekerek emeklilik hesabımı buna göre yapıp 52 yaşında emekli olacağımı söylüyor. Bu konuda yardımınızı rica ediyorum. Teşekkürler, Saygılarımla, Abdullah KAYA Cevap:Sayın, 5510 sayılı Kanunda öngörülen fiili hizmet süresi zammının yarısı üç yılı geçmemek üzere diğer bazı şartları taşımaları halinde Kanunda yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen emeklilik yaş hadlerinden indirilmektedir. Ancak, yaş haddi indirimindeki süre sınırı yer altı işlerinde çalışanlar için uygulanmaz. Sigortalıların farklı fiili hizmet süresi zammına tabi işyerinde çalışması halinde, yaş haddinden indirim yapılması için gerekli olan 3600 günün tespitinde tüm işyerlerinde geçen hizmetler dikkate alınır. Ancak, yapılacak yaş indirimine esas fiili hizmet süresi zammı hesaplanırken, yeraltı işyerlerindeki süreler ile diğerleri ayrı olarak değerlendirilir. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi

Cevap : Fiili hizmet süresi zammı; emekli ikramiyesi, emekli aylığı ve tabi olunan emeklilik yaşının hesabında dikkate alınır. Yedek subay olarak görev yapanlara fiilen çalıştığı her yıl için 90 gün fiili hizmet süresi zammı uygulanmaktadır. Sigortalıların prim ödeme gün sayılarına ilave edilen fiili hizmet süresi zamlarının üç yılı geçmemek üzere yarısı emeklilik yaş hadlerinden indirilir. Sigortalıların yaş haddi indiriminden yararlanabilmeleri için ölüm ve maluliyet halleri hariç olmak üzere Tablonun (10) numaralı sırasında yer alan sigortalıların (Yeraltı işlerinde çalışanlar) en az 1800 gün, diğer sıralarda yer alan sigortalıların ise en az 3600 gün belirtilen işyeri ve işlerde fiilen çalışmış olmaları şarttır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.