Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.07.2021 10:30 (Üye) Soru : Selamlar, Sayın Danışman, işletme veya serbest meslek defterinde enflasyon düzeltmesi mümkün müdür? Örnek olayımızda 100 bin liraya girişi olan bir binek araç var mevcut durumda satışa konu edildiğinde araç enflasyonunu kaynaklı fiktif olarak fahiş kar oluşuyor bu araç şuanda 350/400 bin kasko bedeli ile satışa konu edilmek durumunda bu durumda ne yapılmalı bu araç için enflasyon düzeltmesi yapılıp maliyete eklenebilir mi defter beyan senaryosunda, Teşekkürler, İyi çalışmalar

Cevap : Enflasyon düzeltmesi sadece sürekli olarak işlenmiş altın, gümüş alım-satımı ve imali ile iştigal eden mükellefler yapabilir.Diğer iş kolları yapamaz. İşletme esasına göre defter tutan bu mükellefler enflasyon düzeltmesi yapamaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.