Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.07.2021 15:03 (Üye) Soru : Sayın Danışman'ım merhaba, Çalışanlarımız için 27256 Sayılı Teşvik kapsamında Sgk Tahakkuk fişine yansıtılan ve 27256 İndirim Emannette Gösterilecektir denilen Bu teşvikin Fiili yansıması ne zaman olacaktır acaba Bilginiz var mı ? Tşk Kolay gelsin

Cevap : İşveren intra – “Emanet” menüsünde yer alan “Aktarılmamış Emanet” bölümünde oluşan “Geçici 27. madde-17256” veya “Geçici 28. madde-27256” açıklamalı emanet tutarının, ilgili dönem borcuna aktarılması,gerekmektedir. İlgili dönemin indirim tutarının işyeri borcuna mahsup edilip edilmediği, İşveren İntra-Emanet-Silinmiş Emanet menüsünden görüntülenebilmektedir. – İlgili dönemin indirim tutarları işyeri borcuna mahsup edilmemiş ve halen aktarılmamış emanette duruyor ise iptal 17256 kanun numaralı belgede iptali yapılan sigortalı için henüz kullanılmamış emanet tutarının silinmesi ve “İndirim Tutarı İptal Edilmiştir Kullanılmamıştır” açıklama mesajı ile silinmiş emanete çekilmesi, sistem tarafından sağlanacaktır. 3- İşveren İntra – “4447/Geçici 27. Madde Yeniden Hesaplama İşlemleri” menüsünde yer alan ekrandan iptal 17256 kanun numaralı belgenin işleme alındığı dönem için eksi kayıt oluşmuş olması halinde “Yersiz Destek İçin Ek Tahakkuk Oluştur” butonunun çalıştırılması, (işyeri borcuna aktarılan 17256 kanun numaralı indirim tutarının borç olarak tahakkuk ettirilmesi sağlanacaktır) 4- İşveren intra – “Emanet” menüsünde yer alan “Aktarılmamış Emanet” bölümünün kontrol edilerek, iptal 17256 kanun numaralı belgenin işleme alındığı dönemde kullanılmamış indirim olup olmadığının kontrol edilmesi, olduğunun anlaşılması halinde ise eksi kayıt sebebiyle ek tahakkuk oluşturulan döneme aktarılması, varsa kalan borç tutarının işverenden tahsil edilmesi, 5- İşveren İntra – “Hatalı Teşvik Bildirimi Sorgulama Güncelleme” menüsü ile güncelleme butonunun çalıştırılması ve hata listesinin güncellenmesi, 6- İşlem yapılan işyerinin asgari ücret desteğinden yararlanan işyeri olması halinde asgari ücret destek uygulaması yapılan dönemler için, 17256 kanun numaralı belgede kayıtlı sigortalı için asgari ücret desteği hesaplanmamış olacağından, belgenin iptal edilerek yerine xxxxx kanun numaralı belgenin işleme alınması durumunda, sigortalının gün sayısının asgari ücret desteği için hesaplamaya dahil olması gerekiyor ise İşveren İntra – “6661 Asgari Destek Yeniden Hesaplama” menüsünde yer alan ekrandan, iptal 17256 kanun numaralı belgenin işleme alındığı dönem için “Yeniden Hesapla” butonunun çalıştırılması, Şeklinde olacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.