Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.07.2021 16:54 (Üye) Soru : merhaba kolay gelsın. kdv matrah artırımı yapacağım mükellefim için. mükellef 2018 yılı temmuz ayında kuruldu.temmuz ve ağustos ayında matrahsız olarak beyan ettım sonrakı dönemlerde fırma duzenlı beyannamelerı verıldı matrhlı olarak. sorum şu , hangı kdv beyannamesıne gore matrah artırımı yapacağım. 5/3-a ya göre mı vermem gerekiyor yoksa 5/3-b1,c göre mi vermem gerekiyor. konuyla ılgılı bılgı verırrsenız sevınırım.

Cevap : KDV ARTIRIMI BİLDİRİM KODLARI : 1)- Sene içindeki bütün dönemlere ait beyannamelerini veren ve bütün dönemlerde hesaplanan KDV çıkan mükellefler için KDV artırım bildirimi kod: 5/3-a 2)-Yıl içinde 12 dönemden az, 2 dönemden çok beyanname veren mükellefler için KDV arıtırım bildirimi kod ; 5/3-b,2c 3)- Yıl içinde hiç beyanname vermemiş veya yalnızca 1 ya da 2 dönem beyanname verenler ile vergilendirme dönemleri 3 aylık olup, hiç beyanname vermeyen mükellefler için KDV artırım bildirimi (Nakliyeciler için) kod ; 5/3-b,1c 4)- İstisnalar veya tecil/terkin kapsamına giren işlemler ile bazı dönemlerde hesaplanan KDV’si çıkan mükellefler için KDV artırımı bildirimi kod ; 5/3-b3
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.