Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.07.2021 12:14 (Üye) Soru : vergilerini süresinde ödemiş olmak ne demektir ? 7326 sk da "vergilerini süresinde ödemiş olmak" halinde matrah artışı üzerinden vergi % 20 yerine 15 hesaplanır denmektedir. Matrah artış beyanını yaptık e-beyana gönderdik herhangi bir uyarı vermedi . Halbuki mükellefin vergilerini süresinde ödemediği dönemler bulunmaktadır. Bu konuda bilginiz varmıdır ?

Cevap : Bu konuda bilgimiz var. Vergilerin süresinde ödenmesi demek TAHAKKUK fişinde belirtilen ÖDEME TARİHİNDE ÖDEMEK DEMEKTİR. Sadece Yıllık GV ve KV ve Tahakuk fişindeki DV süresinde ödenmez ise % 20 oranında hesaplama yapılır. % 15 den yararlanamaz. Konu ile ilgili olarak aşağıdaki linkde bulunan REHBER’i ve yayımlanan Genel Tebliği inceleyiniz. https://www.ismmmo.org.tr/dosya/2599/Mevzuat-Dosya/09062021-alacaklarin-yeniden-yapilandirilmasi.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.