Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.07.2021 14:16 (Üye) Soru : Değerli danışman merhaba, Vergi mükellefiyeti kapanan şahıs işletme firmasına 2019 yılı için gelir ve kdv matrah artımında bulunacağım. 2019 yılı ocak ayı kdv beyannamesini önceki meslek mensubu kdv düzetlme beyannamesi vermiş, ancak gelir vergisi beyannamesini düzetlmemiş. KDV matrah artrımını kdv düzetlme beyannamesine göre hazırladım. Ancak gelir vergisi beyannamesi düzeltimediği için ilk beyannameyi veri olarak almak durumunda kalıyorum. Gelir vergisi düzeltilse de düzeltilmese de asgari matrah artış tutarını geçmiyor. Bu durumda gelir vergisi matrah artrımından faydalanabilir miyiz? Yoksa gelir vergisi beyannamesini düzeltme yapılması gerekir mi? Teşekkürler.

Cevap : Matrah artırımı yapacaksanız neden düzeltme yapılsın.Verilen beyannameye göre asgari tutara göre artırım yapabilirsiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.