Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.07.2021 14:22 (Üye) Soru : Kısa Çalışma Ödeneği alan bir firmamız, İşkur 'un kısa çalışma ödeneği için 45 saat haftalık çalışma süresinden 30 saat çalışmayacak şekilde İşkur bildirimlerini yaptık ve 10 gün çalışıp 20 gün kısa çalışma ödeneği aldık. Ancak 31 çeken aylarda işkur yine 20 gün ödeme yaptı. Turmob 'un KÇÖ hesaplama modülünden biz de 10 güne 21 gün (31gün çeken aylar için) sgk aphb beyanında bulunduk. Çalışma bakanlığı müfettişi 31 çeken aylarda 10 gün çalışmaya 21 gün eksik günü kabul etmiyor. Düzeltme yapmamızı talep ediyor. Düzeltme yapmalı mıyız? Dava yolunu seçmeli miyiz? Bilgi vermenizi rica ederim.

Cevap : Kısa çalışma ödeneğinin 31 çeken aylarda 10 gün kçö ve 231 gün çalışma günü olarak bildirimi istemesi 21 gün fiili çalışma yapıp bildirimin yapılmaması anlamına gelir ki çalışma bakanlığı bunu istememelidir. Türmob un yapmış olduğu açıklama doğru olup sgk bildirimleri de SGK nun temsilcilerinin yapmış olduğu eğitim bildirileri ile aynıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.