Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.07.2021 13:28 (Üye) Soru : merhabalar adi ortaklık şeklinde serbest meslek mükellefimizle ilgili 7326 sayılı kanun kapsamında kdv matrah artırımı başvurusu yapacağız. bazı dönemlerde hesaplanan kdv olmadığı için adi ortaklarında her birinin gelir vergisi matrah artırımı yapmaları gerekmekte.Kdv matrah artırımı beyan edilirken hesaplanan vergide artımda bulunulan gelir vergisi matrah artırımı dikkate alınması gerekiyor. burada her bir ortak için bildirilen gelir vergiisi matrah artırımının toplamını mı yoksa bildirilen en yüksek gelir vergisi matrah artırımı tutarınımı dikkate alacağım . 7326 ya göre adi ortaklıklar dezavantajlı olmuş görünüyorlar.Tek bir işletmede 3 ortak olduğunu varsayarsak her bir ortak ayrı ayrı matrah artırımında bulunduğunda tek bir iş için 3 katı vergi ödemek zorunda kalıyor gibi Benım kdv matrah artırımında hesaplamaya konu edeceğim asgari matrah olarak hangi gelir vergisi matrah artırım tutarını dikkate almam gerekir. Şİmdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Cevap : Beyannamelerin bir kaçında hesaplanan KDV varsa, * Hesaplanan KDV’ler toplanacak ve bu toplama ilgili yıl için öngörülen artırım oranı uygulanacak. * Ancak bu tutar, mükellefin gelir/kurumlar vergisi matrah artırımına %18 oranı uygulanmak suretiyle bulunan tutardan küçük olursa, büyük olan tutar dikkate alınacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.