Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.08.2021 09:52 (Üye) Soru : Merhaba, 01.12.2019 itibariyle Vergi Dairesi Değişiklik dilekçesiyle Yenikapı Vergi Dairesine geçilmiştir. Firma 23.12.2019 Tarihinde ÖTV 1.Listeye giren Şerit Silici Ürünüyle ilk ithalatını yapmıştır. Yenikapı Vergi Dairesi 21/07/2021 Tebliğ tarihli yazısında 2019 Aralık 1.Dönem ÖTV Beyannamesinin Şerit Silici Ürünüyle ilgili ithalat ve satış olmasa dahi boş olarak beyanname verilmesi konusunda bildirimde bulunmuştur. Bu beyannameyi boş olarak verdiğimiz takdirde; Aşağıda belirttiğim Şekilde beyanname onaylanmalı ve dilekçe verilmeli mi? Yada daha farklı bir durumla cezanın indirilmesi mümkün mü? BEYANNAMEYİ VERİRKEN KSS Yİ SEÇİP İNDİRİMLERİ İŞARETLENDİĞİNDE 64.10 TL + 950 TL CEZA ÇIKIYOR .FAKAT PİŞMANLIK TALEPLİ Yİ ÖDENECEK VERGİ OLMADIĞI İÇİN SEÇİLEMİYOR 7326 KUTUCUĞU AKTİF ANCAK ORADA DA KESİLEN CEZANIN TAMAMI ÖDENECEK TUTAR OLARAK GÖRÜNÜYOR. BEYANNAMEYİ ONAYLAYIP VE SONRASINDA DİLEKÇE YAZARAK VERGİ DAİRESİ SİSTEMİNE YÜKLEYİP Kİ SONRADAN MÜK:355 E GÖRE TEKRAR 2.500 TL CEZA KESMESİNLER DİYE BİLGİ VERMEK GEREKİR Mİ? Konuyla ilgili yardımlarınızı ve cevabınızı rica ediyorum.

Cevap : Ödenecek vergi olmaması halinde Beyanname özel onaydan KSS olarak verileceği görüşündeyiz. Beyannameye ilişkin ceza uygulaması otomatik olarak oluşmaktadır. Daha sonra neden Mük.355 uygulansın. ceza ihbarnamesi beyanname verilmesi ile oluşur. Bürokratik işlemler konusunda VD ile görüşünüz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.