Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.08.2021 15:55 (Üye) Soru : Kendime ait olan ve aktife kayıtlı işyerimi satış yoluyla devrettim. ATİK satışı ile hangi belge düzenlenecek? kdv hesaplanacak mı? kdv oranı ve defter beyan sistemine nasıl kaydedilecek. İşyeri için yeni bir büro satın aldım. Envantere kaydetmek için tapu belgesi yeterlimi. Saygılar

Cevap : Serbest meslek erbabı iseniz deftere kayıtlı iş yeri satışı için e-smm , Ticari kazanç sahibi iseniz e-arşiv fatura düzenlenir. Düzenlenen belge de % 18 KDV hesaplanır. Defter beyan sistemine satış bedelinden alış bedeli indirilerek kalan tutar gelir yazılır. Yeni alınan Gayrimenkul vergi mükellefinden alınmış ise Fatura almanız gerekir. Satıcı Vergi mükellefi değil ise Gider pusulası düzenlenir.Gider pusulasında KDV ve GV stopajı hesaplanmaz. Tapu belgesi yeterli değilidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.