Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.08.2021 09:54 (Üye) Soru : 15.11.2016 tarihinde gerçek şahıstan faturasız 95.000,tl satış bedeliyle satın aldığım. Envantere dahil ettiğim işyerinde SMMM bürosu olarak faaliyetimi sürdürdüm. Organize sanayideki çevresel şartlar sağlığıma zarar verdiği için Temmuz 2021 ayı içinde 100.000,00TL ye gerçek şahsa sattım. Satış ve devri yapılan işyeri için; Ben e-smm düzenlemeli miyim ? Düzenleyeceksem matrah ne olmalı? Kdv oranı ne olacak? Temmuz 2021 ayı içinde gerçek şahıstan faturasız satın aldığım iş yerime taşındım. SMMM bürosu olarak faaliyetime devam ediyorum. Sahibi olduğum işyerini Envantere kaydetmemeyi tercih edebilir miyim? Sorularım bunlardan ibaret olup cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla

Cevap : Envantere kayıt ettiğiniz iş yeri için satış bedeli olan 100.000 TL üzerine den % 18 KDV hesaplanacak ,satış bedeli ile alış bedeli arasındaki fark SM Kazanç defterine gelir yazılacak. Yeni aldığınız iş yerini Envantere kayıt etmek zorunda değilsiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.