Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.08.2021 11:07 (Üye) Soru : Limited Şirket mükellefimizin yurtdışı ihracatlarından dolayı KDV iade alacağı çıkmaktadır. Biz müşterimizin bu KDV iade alacakları için her ay çıkan vergileri için mahsup işlemleri yapıyoruz. Fakat KDV iade alacağı her ay artmakta olduğu için mükellefimiz KDV iade alacağını nakit olarak almamız mümkün mü diye sormaktadır. Bunun için Herhangi bir YMM ile anlaşmamız zorunlumu yoksa biz SMMM olarak nakit iade başvurusunda bulunabilirmiyiz. Bunun için bir sınır yada vergi dairesine herhangi bir teminat mektubu vermek gereklimidir. Tarafımıza bilgi verilmesi rica olunur.

Cevap : SMMM olarak KDV iadesi alınması(Rapor yazılması ) söz konusu değildir. Nakit KDV iadesi almak için aylık 5.000 TLsına kadar Teminat gösterilemeden alınabilir YMM Raporu olmadan iade almak için Teminat mektubu verilir.Vergi incelemesi yapılır.Tutar sınırı olmaksızın YMM nin düzenleyeceği rapor ile iade alınabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.