Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.08.2021 10:02 (Üye) Soru : Merhabalar, 7/B Maliyet Hesaplarından olan Dışarıdan Sağlanan Fayda ve Hizmetler ile Çeşitli Giderler hesaplarına hangi gider türleri girmektedir..Bu gider türü olabilmesi için giderlerin bariz özelliği ne olmalıdır.

Cevap : 7/B seçeneği kullananlar 790-798 aralığındaki hesaplar kullanılır. 793 Dışarıdan Sağlanan Fayda ve Hizmetler Hesabı: İşletme faaliyetlerini yürütmek, üretim pazarlama ve diğer hizmetleri gerçekleştirmek amacıyla dışarıdan sağlanan fayda ve hizmetler (elektrik, su, gaz bakım ve onarım, haberleşme, nakliye ile diğer fayda ve hizmetler) için yapılan giderleri kapsar. 794 Çeşitli Giderler Hesabı: 79 hesap grubundaki giderler dışında, işletme faaliyetlerini sürdürmek için yapılması gerekli olan giderleri kapsar. Sigorta giderleri, kira giderleri, yolluk giderleri dava icra ve noter giderleri, iştirak payı ve aidat giderleri, çeşitli giderler gibi giderler bu grupta yer alır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.