Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.08.2021 10:22 (Üye) Soru : Bir müşterim var önce kendi adına mükellefiyet tesis ettirdi.Daha sonra işte fiilen kendi çalışmasına rağmen mükellefiyeti bir tanıdığı adına tescil ettirdi sonrada oğlu adına tescil ettirdi. şu anda oğlu mükellef. Benim bu arkadaştan bu üç mükellefiyetten dolayı muhasebe ücreti alacağım var. Ancak borcunu ödemiyor. Gerekçesi de kendisine ceza ödettiğim. Oysa böyle bir durum yok. Benim sorum şu:Öncelikle bu kişinin işini yapmak istemiyorum. Beyannamelerini vermek istemiyorum. Ama Alacağımıda almak istiyorum. Sözleşmem varmı yokmu bilmiyorum.tespit edemedim. Ama beyennname ve bildirgelerini ben verdim Beyannamlerde benim ismim var. kendisine 01 08 2021 tarihinden itibaren hiçbir işini yapmayacağını şifaen bildirdim. Başka bir meslek mensubunun da bu mükellefin işini yapmasını istemiyorum. bütün bunlar için benim nasıl bir yol izlemem gerekiyor. soru uzun oldu kusura bakmayın Kolay gelsin

Cevap : Alacağınızı ispat etmeniz için mesleki sözleşmeniz olması şarttır. Mesleki hizmet sözleşmesine göre alacağınız için hukuki takibat yapabilirsiniz Müşterinin işini yapmak istemiyorsanız GİB ve mesleki sözleşmeleri fesih edebilirsiniz. Müşterinin işini yapmayacaksanız başka meslek mensubuna gitmesine engel olamazsınız. Haklı iken haksız duruma düşersiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.