Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.01.2022 10:26 (Üye) Soru : Sayın Üstadım Merhaba, X A.Ş bir müşterimiz var, bu müşteriye 02.07.2021 tarihinden itibaren E-Fatura kesmeye başladık, fakat ilgili müşterinin muhasebecisi, biz E-Arşiv mükellefiyiz, neden E-Fatura kestiniz, diye bilgi isteyince , biz de Fatura keserken vergi numaranızı girdiğimizde E-Fatura mükellefi olduğunuz gözüküyor, biz de mecburen Fatura kestik, diye bilgi verdik, kendisine de GİB E-Fatura ekran sorgusunu gönderdik. İlgili şahıs da sorgulama yapmış, doğru, GiB’in E-Fatura listesinde varız, fakat E-Arşivi listesinde de Kayıtlı Mükellef diye gözüküyoruz diye cevap verdi, biz de sorguladık, ilgili firma hem E-Arşiv hem de E-Fatura listesinde kayıtlı mükellef olarak gözüküyor, bu durumda biz E-Fatura kesmeye devam edebilir miyiz? Biz nasıl bilgi desteği verebilirsiniz ?

Cevap : Merhaba; e-fatura mükellefleri aynı zamanda e-arşiv fatura mükellefleridir. Yani e-fatura başvurusu yapılırken aaynı zamanda e-arşiv fatura başvurusunun da yapılması gereklidir. Bu sebeple e-fatura mükelleflerine e-fatura düzenlenmelidir. e-fatura mükellefine e-arşiv fatura düzenlendiğinde özel usulsüzlük cezası ile karşı karşıya kalınabilecektir. iyi çalışmalar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.