Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.08.2021 12:29 (Üye) Soru : Merhaba, Şirket üzerİne kayıtlı daire mevcuttur. 5 yıldan fazladır aktifde kayıtlı. Satışı olması durumunda nasıl bır yol ızlememız gerekıyor. Vergi, Faturalandırma ve kdv durumu hakkında bılgı verebılır mısınız. Teşekkür ederim.

Cevap : Şirketlerin aktiflerinde kayıtlı olan taşınmazları satışından elde edilen karın % 50 KV den İstisnadır.(KVK Mad.5) Aynı şekilde Satış için düzenlenecek Faturada KDV istisnası uygulanır (KDVK Md.17/4-r) İstisna uygulanabilmesi için KVK 5. maddesindeki ve KDVK 17. maddesinden deki şartları taşıması gerekir Söz konusu maddeleri inceleyiniz. Şartlar var ise Karın % 50 si KV Beyannamesinde(geçici vergi beyanından İndirilir) KDV Beyannamesinde istisna edilen işlemler olarak beyan edilir. % 50 kar Bilançonun pasifinde 549 hesap da yer alır. Örnek muhasebe kayıtları için internetten arama motorundan yararlanınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.