Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.08.2021 15:50 (Üye) Soru : Merhaba , Otel faaliyetine yeni başlayan bir mükellefim var. Günlük müşteri listesinde konaklama hizmeti alan müşterisine Resepsiyon bölümünde ödeme kaydedici cihaz kullanıp fiş kesebilir mi. Fatura düzenlemesi yasal bir zorunluluk mudur. Teşekkürler.

Cevap : Otel, motel ve pansiyon işletmelerinin sadece günlük müşteri listesinde kayıtlı müşterilere verilen hizmetlerle ilgili olarak yapılacak tahsilatlarda Vergi Usul Kanunu'na göre belge FATURA DÜZENLENMESİ GEREKİR. Günlük müşteri listesinde kayıtlı olmayan müşterilere hizmet verilen kafeterya, restoran, bar gibi yerlerde yapılan tahsilat işlemleri ile ilgili olarak ise her bir tahsilat mahallinde ayrı ayrı YN ÖKC kullanma mecburiyeti bulunmakta olup, günlük müşteri listesinde kayıtlı olmayan müşterilerin ödemeyi resepsiyon mahallinde yapmaları halinde (sadece bu ödemelerin belgelendirilmesi için) resepsiyonda da YN ÖKC kullanılması gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.