Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.08.2021 16:14 (Üye) Soru : Merhabalar. 1- Mükellefim 30.06.2021 tarihinde hizmet faturası olarak müşterisine e arşiv fatura kesiyor. Fatura yanlış olduğundan iptal talebi oluşturuyor. Fakat karşı firma iptal talebi ile ilgili herhangi bir onay vermiyor ve faturayı da işleme almıyorlar. Karşı taraf işleme almadığından bizde işleme almadık. Yaptığımız işlem doğrumudur ve eksik bir işlemimiz söz konusumudur.? 2- Kestiğimiz e arşiv faturalardan iptal olanlar ile ilgili herhangi bir rapor gönderme durumu gibi bir işlem varmıdır? İyi çalışmalar.

Cevap : Merhaba; Elektronik ortamda düzenlenen faturaların iptal işlemlerinin yasal süreleri içinde elektronik ortamda iptal portalı üzerinden yapmaları gereklidir. Faturayı düzenlediğiniz mükellefin iptal onayı vermesi uygun olacaktır. Eğer özel entegratör firma ile çalışıyorsanız iptal ettiğiniz faturaların veya yeni oluşturduğunuz faturaların raporları ertesi gün akşam 24:00'e kadar Gelir İdaresi Başkanlığı'na raporlanmaktadır iyi çalışmalar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.