Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.08.2021 14:38 (Üye) Soru : MAALESEF SUALİMİN YANITINI ALAMADIM. From: To: Cc: Date: Fri, 6 Aug 2021 12:01:28 +0300 Subject: İ.S.M.M.M.O. Danışma Birimi cevap Soru: Merhaba, 17103 / 27103 sayılı teşvikten faydalanmış bir çalışan; işten çıkıp farklı bir firmaya ya da aynı firmanın farklı dosya numaralı bir şubesine giriş yaptığında ; son üç ay işsiz olma... vs. gibi şartları sağlaması halinde aynı teşvikten tekrar faydalanabilir mi? SAYGILARIMLA... 0544 719 90 93 Cevap:Sayın, Sigortalı Yo¨nu¨nden; * 1/1/2018 ila 31/12/2020 tarihleri arasında is¸e alınmıs¸ olmalı * Tu¨rkiye I·s¸ Kurumuna kayıtlı is¸siz olmalı * I·s¸e alındıkları tarihten o¨nceki u¨c¸ aya ilis¸kin Kurumumuza verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde 10 gu¨nden fazla 5510 sk 4/1- a,b ve c bentleri kapsamında kayıtlı olmamalı * Sigortalının is¸e alındıg^ı yıldan bir o¨nceki takvim yılında Kuruma bildirilen sigortalı sayısının ortalamasına ilave olarak c¸alıs¸tırılması I·s¸yeri Yo¨nu¨nden; * Aylık prim ve hizmet belgesi Kuruma yasal su¨resinde verilmis¸ olmalı * Prim, idari para cezası ve bunlara ilis¸kin gecikme zammı ve cezası borcu bulunmamalı * Yapılandırılmıs¸/taksitlendirilmis¸ borc¸ların zamanında ve du¨zenli bir s¸ekilde o¨denmesine devam edilmeli * Sahte sigortalı bildiriminde bulunulmamalı, kayıt dıs¸ı sigortalı c¸alıs¸tırılmama Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi

Cevap : Teşviğin sigortalı yönünden ve işyeri yönünden şartları birlikte taşıması anlamında yararlanılması söz konusu olur. Bu ilk defa yararlanma içinde böyledir tekrar yararlanma içinde böyledir. e-sgk işveren sistemine girersiniz teşvik sorgulama bölümüne işçinin TC sini yazarsınız ve hangi teşviklerden yararlandığını görebilirsiniz. Programda bir önceki mailinizin cevabında belirttiğim koşulları dikkate alarak size uygun teşvikleri yeşil olarak sunar. Bu sorgulama ilk ya da tekrar işçi girişi olsun tüm işe girişlerde yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.