Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.08.2021 09:11 (Üye) Soru : Vakıf üniversitelerinin İktisadi İşletmesi son tebliğlere göre bağlı bulunduğu vakıf üniversitesi gibi KDV tevkifatı yapmak zorundamıdır. Diğer vakıf üniversitelerine düzenlediği hizmet faturalarını Tevkifatlımı yoksa Tevkifatsızmı yapmak zorundadır.

Cevap : Vakıf Üniversitelerinin iktisadi işletmeleri Kurumlar vergisi ve KDV mükellefidirler.KDV tevkifatına tabi mal ve hizmet alımlarında KDV tevkifatı yapılır Bu uygulama yeni değildir. Son düzenleme ile Vakıf üniversitelerin kendilerinin Tevkifata tabi işlemler satın almalarında ( 01/03/2021 den itibaren) KDV tevkifatı yapacaklardır. KDV Tevkifatına tabi olacak işlemler için aşağıdaki linki inceleyiniz. https://archive.ismmmo.org.tr/docs/mevzuat/PratikBilgiler/2021_vergi/10.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.