Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.08.2021 11:11 (Üye) Soru : merhaba, bir yurt ıcınden ticari mal alım-satımı yapan LTD STI de kagıt irsaliye kullanılmaktadır. irsaliyelerimiz matbaa basımıdır ve her koçan 50 sayfadan oluşmaktadır. kagıt irsaliyelerimizin elimizde kalan son koçanı , şirketteki rutubetten dolayı yıpranmış - kararmış , sayfalar bir-birine yapışmış durumdadır. 1 - biz elimizdeki bu son yıpranmış koçan irsaliye ilgili nasıl bir yol izlemeliyiz? 2 -bu irsaliyeyi hiç kullanmayıp , boş şekilde saklayabilirmiyiz? Bu şekilde yaparsak vergi dairesi veya ito ya bilgi vermemiz gerekir mi ? 3 - matbaadan 5 cilt olarak yeni irsaliye bastırıp , vergi dairesi yada ito ya bilgi vermeden , yeni irsaliyeyi direkt kullanabilirmiyiz? tesekkurler.

Cevap : 1-Bahsettiğiniz irsaliyeleri kullanmayıp saklamanız gerekir. 2-3-VD ne bildirilmez. Anlaşmalı matbaa zaten VD bilgi verecektir. Belge düzenini İTO ile ilgisi yoktur.İTO bilgi verilmez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.