Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.08.2021 13:12 (Üye) Soru : Sayın Yetkili E-Birlik sözleşme düzenlemek istediğimde mükellef tarafı Sadece E-Beyanname verme yetkisi vermek istemekte. Sözleşme de Asgari Ücret danışmanlık olarak vermektedir. Sözleşmeyi nasıl ne şekilde hazırlamalıyım...ücret i nasıl belirlenmeli.. teşekkürler

Cevap : Müşteriniz ile defter tutma sözleşmesi yapmanız halinde asgari tutardaki rakamlara göre hesaplama yapılır. Sadece beyanname gönderme yapmak için e-birlik sözleşmesi gerekemez Gib üzerinden ARACILIK sözleşmesi yapılması yeterlidir.Sadece beyanname gönderme ücreti için e-smm düzenlenir.Ancak Aracılık sözleşmesi yılda bir kez verilen Basit usul beyanname ve GMSİ MSİ beyanları içindir Aylık verilecek olan kDV muhtasar geçici vergi beyannamesi için E birlik den sözleşme yapılır GİB den ise ARACILIK VE SORUMLULUK sözleşmesi yapılması gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.