Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.08.2021 12:14 (Üye) Soru : Selamlar, mal aldığımız firma dövizli faturaları ve onlara yapılan dövizli havale işlemlerini döviz satış kurundan muhasebe işlemi yapıyor. (Sözleşme bu şekilde imzalandı diye) dönem sonu kur değerlemesini de firmalar alış kuru isterse alış kurundan satış kuru isterse satış kurundan yapıyoruz diye açıklama yaptılar. Bu işlemlerin hepsinin önceki günkü kur alıştan yapılması gerekmiyor mu? Olması gereken nedir?

Cevap : Döviz kurları MB sınca saat 15 de açıklanır. Örneğin 11 Ağustos daki uygulanacak kur 10 Ağustos tarihinde açıklanır.. Kasadaki dövizler dışındaki dövizli işlemler için MB DÖVİZ ALIŞ KURU uygulanır. Aşağıdaki linki inceleyiniz. https://www.ismmmo.org.tr/dosya/2704/Mevzuat-Dosya/02082021-2021-2-gecici-vergi-donemi-yabanci-para-degerleri.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.