Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.08.2021 12:48 (Üye) Soru : Merhabalar, 529 sayılı VUK 'da Gerçek Kullanıcının Bildirimine İlişkin Bildirim açıklamalar yer almaktadır. İnternet Vergi Dairesinde '' Gerçek Kullanıcının Bildirimine İlişkin Bildirim Formu '' yayımlanmıştır. Tebliğin 7. maddesinde Gerçek faydalanıcıya ilişkin bildirim formu”,mükellef tarafından bizzat gönderilebileceği gibi ilgili dönemde, aracılık ve sorumluluk sözleşmesi bulunan smmm'lerce gönderileceği belirtilmiştir. İnternet vergi dairesine giriş yaptığımızda , ilgili bildirim formunda aracılık sorumluluk sözleşmesi olan mükelleflerimiz seçilememektedir. Mükellefler adına bildirimin internet vergi dairesinden nasıl yapılacağı hususunda bilgi rica ederiz. İyi Çalışmalar,

Cevap : Form müşteriniz İnternet (interaktif) Vergi dairesi şifresi ile giriş yapılacaktır.Meslek mensubunun şifresi ile giriş yapılamaz.Formu düzenleyen kısmına şirketin yetkilisinin bilgileri yazılacak veya meslek mensubunun bilgileri yazılacaktır Bizim önerimiz sadece şirketin yetkilisinin bilgilerinin girilmesi yöndedir. Bu konuda detay bilgi için GİB ile görüşünüz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.