Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.08.2021 15:55 (Üye) Soru : Merhaba, İş Kur tarafından faydalandığımız İşbaşı eğitim Programı kapsamında çalıştırdığımız personellere ödediğimiz ödemeler için aşağıdaki maddeyi buldum. Bu hususta gider yazabilmemiz için yapılacak muhasebe kaydında yardımcı olur musunuz? Son bölümde "Gider kabul edilmiyen ödemeler" yazmasının bir anlamı var mı? Linki de paylaşıyorum. Sayg. Gelir vergisinin 40.Maddesinin 11. (Ek: 4/4/2015-6645/9 md.) Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenen işbaşı eğitim programlarından faydalananlara, programı yürüten işverenlerce fiilen ödenen tutarlar (Bu kapsamda işverenler tarafından ticari kazancın tespitinde ücretle ilişkilendirilmeksizin her bir katılımcı itibarıyla indirim konusu yapılacak tutar aylık olarak asgari ücretin brüt tutarının yarısını aşamaz.). Gider kabul edilmiyen ödemeler: https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.4.193.pdf

Cevap : Gider kabul edilmeyen ödemeler: Bu cümle maddeyi taradığınız GVK nun 40. maddesin den sonra gelen 41. maddesinin başlığı dır. Konu ile ilgisi yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.