Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.08.2021 13:48 (Üye) Soru : Merhaba web üzerinden yoğun satış yapan bir firmanın muhasebe servisindeyim. TCKNO bilgilerini müşterilerimizin büyük bir kısmı bildirmekten imtina ettiklerinden B formları bildiriminde edinemediğimiz TCKNO'ları gereği eksik beyan problemi yaşıyorduk. 1 Temmuz 2021 sonrası B formlarında kağıt fatura harici bildirim zorunluluğunun ortadan kalkması sonrası müşterilerden TCKNO isteme zorunluluğu askıya alınabilir mi yoksa fatura üzerinde bulunması gereken bilgiler gereği bu zorunluluk devam edecek mi? Yani müşterilerimize 5.000 TL üzeri B formu bildirimi zorunluluğunu argüman göstererek TCKNO bildirmeleri konusunda ısrarcı olabiliyorduk, 1 Temmuz sonrası nasıl bir yol izlemeliyiz? Teşekkürler.

Cevap : Elektronik ortamda düzenlenen e-fatura,e-arşiv fatura ve e-smm ler 01/07/2021 tarihinden itibaren tutarı ne olur ise olsun B formunda bindirilmeyecektir. Nihai tüketicilere yapılan satışlarda TC Kimlik no yazılması zorunlu değildir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.