Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.08.2021 17:54 (Üye) Soru : Merhaba, Bir müşterimin KKTC de garyrimenkulu var. Ve bu gayrimenkuldan kira geliri var. Bununla beraber bu iratlar için KKTC de ödenen %10 stopajlar mevcut. 2017 den beri süre gelmekte olan bu durum için Türkiye'de gelir idaresine bir beyanname vermemiş. Yakın zamanda maliyeden eksik kira gelirleri ile yazı gelmiş ve mükellefin bu yazıyı kıbrıstaki gayrimenkullere ilgili olabileceğini düşünmüştür. Sorum : Kıbrısta %10 stopajı ödenen gayrimenkulun Türkiye'de de vergilendirilmesi gerekit mi. Orada ödenen stopajlar mahsup edilebilir mi ? Teşekkürler

Cevap : Türkiye de ikamet eden (Tam Mükellef) kişiler Yurt içinden ve Yurt dışından elde ettiği gelirler için Yıllık GV beyannamesi verir.Beyannamede hesaplanan Vergiden Yurt dışında ödenen vergiler mahsup edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.