Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.08.2021 11:39 (Üye) Soru : Akaryakıt istasyonu için işyeri açılışı yaptık. Vergi mevzuatında akaryakıt lisansı alan işletmelerin takip eden 3 ay içerisinde e-Belge uygulamalarına dahil olması gerektiği bilgisini edindik. Bu bilgi haricinde vergi mevzuatı ve muhasebe işlemleri açısından farklı bir husus var mıdır ? Muhasebe kayıtları tek düzen hesap planı üzerinde normal bir perakende mal ticareti yapan işyeri gibi kayıt altına alınarak mı işlemler takip edilecek ? Detaylar değil yüzeysel genel çerçevede yapılması gereken bir husus var ise bilgilendirmenizi rica ediyorum. İyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Akaryakıt istasyonları için özel bir durum sadece belge düzeni için vardır. Muhasebe uygulamasında özel bir ayrıcalık yoktur TDHP göre kayıtlar tutulur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.