Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.08.2021 13:43 (Üye) Soru : Sevgili meslekdaşım. Aslında size gelmek isterdim. Ancak pandemi nedeniyle buradan yazmak istedim. Finansal kiralama ile alınan taşıtımızın amortisman ayrılması konusunda tereddütlerimiz olmuştur. Yardımınızı rica edeceğim. 27.04.2021 Tarihinde Finansal kiralama yolu ile şirkete binek oto alınmıştır. Kiralama şirketinin verdiği bilgi ve belgeye göre kiramala bedeli 1.043.876,17 Türk lirasıdır. Bu bedel 260 Haklar hesabımıza kaydedilmiştir. Kiralama müddeti 36 aydır. Haklar hesabından amortisman ayrılacakmı? Kıst amaortismana mı tabi olacak. Şayet daha fazla bilgi gerekiyorsa, Telefonlada görüşebiliriz. Watsaptan bir telefon numarası gönderirseniz sizi ararım. İyi çalışmalar diliyorum.

Cevap : Odamız tarafından Yüz yüze veya telefon ile danışmanlık hizmeti verilmemektedir. Hizmetlerimiz Oda dışında uzaktan elektronik olarak verilmektedir Finansal kiralama yolu ile edinilen taşıt için taşıtın alındığı tarih den itibaren amortisman ayrılmaya başlanır. Binek oto için kıst dönem amortisman uygulanır .Ayrıca ayrılan amortisman için Gider kısıtlaması (% 30% 70) uygulanmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.