Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.08.2021 09:40 (Üye) Soru : HOCAM HAYIRLI GÜNLER GERÇEK FAYDALANICI BİLDİRİMİNİ KİMLER VERMEK ZORUNDA ÖRNEĞİN BAKKAL DÜKKANI GERÇEK KİŞİ HERHANGİ BİR ŞİRKET HİSSEDARI DEĞİL BU BİLDİRİMİ VERMEK ZORUNDAMI SAYGILAR

Cevap : 529 SIRA NO.LU VERGİ USUL KANUNU TEBLİĞİ İLE 1 AĞUSTOS 2021 TARİHİ İTİBARIYLA FAAL OLAN (TASFİYE İŞLEMİ DEVAM EDENLER DAHİL); MÜKELLEFLER 31/08/2021 TARİHİNE KADAR VERİLECEKTİR. GERÇEK FAYDALANICI FORMUNU VERECEKTİR. FORM DEFTER TUTAMA ÖLÇÜSÜNE GÖRE DEĞİL , MÜKELLEFİYETE GÖRE VERİLECEKTİR. AŞAĞIDAKİ MÜKELLEFLER GERÇEK FAYDALANICI FORMUNU VERECEK A) -KURUMLAR VERGİSİ MÜKELLEFLERİ ; 1) SERMAYE ŞİRKETLERİ: 6762 SAYILI TÜRK TİCARET KANUNU HÜKÜMLERİNE GÖRE KURULMUŞ OLAN ANONİM, LİMİTED VE SERMAYESİ PAYLARA BÖLÜNMÜŞ KOMANDİT ŞİRKETLER 2) KOOPERATİFLER 3) DERNEK VEYA VAKIFLARA AİT İKTİSADÎ İŞLETMELER: 4) İŞ ORTAKLIKLARI: 5)- KVK 2. MADDESİNDE SAYILAN DİĞER MÜKELLEFLER TÜZEL KİŞİLERDE; A) TÜZEL KİŞİLİĞİN (% 25) YÜZDE YİRMİ BEŞİ AŞAN HİSSESİNE SAHİP GERÇEK KİŞİ ORTAKLARI, B) TÜZEL KİŞİLİĞİN YÜZDE YİRMİ BEŞİ AŞAN HİSSESİNE SAHİP GERÇEK KİŞİ ORTAĞININ GERÇEK FAYDALANICI OLMADIĞINDAN ŞÜPHELENİLMESİ VEYA BU ORANDA HİSSEYE SAHİP GERÇEK KİŞİ ORTAK BULUNMAMASI DURUMUNDA, TÜZEL KİŞİLİĞİ NİHAİ OLARAK KONTROLÜNDE BULUNDURAN GERÇEK KİŞİ YA DA KİŞİLER, C) (A) VE (B) BENTLER KAPSAMINDA GERÇEK FAYDALANICININ TESPİT EDİLEMEDİĞİ DURUMLARDA, EN ÜST DÜZEY İCRA YETKİSİNE SAHİP GERÇEK KİŞİ YA DA KİŞİLER, GERÇEK FAYDALANICI OLARAK KABUL EDİLEREK BİLDİRİME YAZILACAKTIR. B) KOLLEKTİF ŞİRKETLERDE ŞİRKETİ TEMSİLE YETKİLİ KİMSE VEYA ORTAK, ESHAMSIZ KOMANDİT ŞİRKETLERDE KOMANDİTE ORTAKLARDAN BİRİ VE ADİ ORTAKLIKLAR ADINA EN YÜKSEK ORTAKLIK PAYINA SAHİP KİŞİ, TÜRKİYE’DE YÖNETİM MERKEZİ OLAN VEYA TÜRKİYE’DE MUKİM YÖNETİCİSİ OLAN YABANCI ÜLKEDE KURULMUŞ TRUST VE BENZERİ TEŞEKKÜLLERİN YÖNETİCİLERİ, MÜTEVELLİLERİ VEYA TEMSİLCİLERİNE, GERÇEK FAYDALANICI BİLGİSİ BİLDİRİMİNİ VERECEKTİR. FORMLAR GİB İNTERNET VERGİ DAİRESİ SİSTEMİNDEN "'DİĞER BİLDİRİM VE BİLGİ GİRİŞLERİ' MENÜSÜNDE MÜŞTERİNİZİN ŞİFRESİ İLE VERİLİR. MESLEK MENSUBUNUN ŞİFRESİ İLE VERİLMEZ. FORMU DÜZENLEYEN KISMINA ŞİRKETİN YETKİLİSİNİN BİLGİLERİ YAZILACAK MESLEK MENSUBUNU BİLGİLERİ YAZILMAZ. GERÇEK FAYDALANICI FORMU; SMMM , YMM,AVUKAT VE TEBLİĞDE SAYILAN DİĞER KURUM VE KİŞİLER DEN GİB TARAFINDAN TALEP EDİLESİ HALİNDE VERİLECEKTİR.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.