Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.08.2021 09:33 (Üye) Soru : sayın danışman ; mükellef 205 yılından 2019 yılına kadar sadece kira geliri olmak üzere vergi mükellefidir. bu dönemlere ait herhangi bir beyanname verilmemiştir. vergi dairesinden gelen mektuba göre matrah artırımı yapılması öneriliyor. gelen mektupta yıllar itibariyle kira geliri tutarları tespit edilmiştir.yıl bazında rakamların bilgisi verilmiş. sorum;1. Bu mükellefe asgari artırım oranı üzerinden matrah artırımı yapılsa inceleme yapılamama hakkı kazanırmı? 2. vergi dairesince geliri tespit edildiği için bu rakamlar üzerinden mi artırım yapılması gerekir ? şimdiden teşekkürler

Cevap : Tespit edilen tutar asgari tutarın üstünde ise bu rakam beyan edilir.Değil ise asgari tutar beyan edilir.Matrah artımı yapılan yıl/yıllar için vergi incelemesi yapılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.