Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.08.2021 13:49 (Üye) Soru : Merhaba, Kanser hastalığı nedeni ile 4B malulen emeklilik (ilk etapta 18 ay) başvurusu yaptık ve başvuru kabul edildi maaş bağlandı. Yalnız başvuru tarihimiz Şubat 2021 olmasına rağmen sistemde toplamda faiziyle birlikte 700 TL GSS borcu olduğu için maaş başlangıç Ağustos sayılmış. 18 ay yerine 12 ay ödeme yapacaklar kısacası Maluliyet başvuru tarihimiz Şubat Maluliyet Onay tarihi Ağustos Maluliyet maaşı başvuru tarihimizden itibaren olması gerekmez mi? İtiraz için hangi maddeye göre dilekçe yazmak gererir? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Cevap : Aylığın başlangıcı, Sigortalının malul sayılmasına esas tutulan rapor tarihi, malullük aylığının bağlanması için yazılı başvurunun yapıldığı tarihinden önce ise yazılı istek yapılan tarihini, malul sayılmasına esas tutulan rapor tarihi, malullük aylığının bağlanması için yazılı olarak başvurulan tarihten sonra ise rapor tarihini takip eden aybaşından itibaren başlar. Sigortalı aylığın başlangıç tarihinde geçici iş göremezlik geliri alıyor ise malullük aylığı geçici iş göremezlik gelirinin sona erdiği tarihi takip eden aybaşında başlar. GSS borcu da böyle değerlendirilip borcun sona erdiği tarihi takip eden aybaşından itibaren devam ettirilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.