Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.08.2021 13:31 (Üye) Soru : HER DÖNEMDE HESAPLANAN KDV Sİ BULNAN BİR MÜKELLEF 6 DÖNEM KDV1 6 DÖNEM KDV4 BEYANNAMESİ VERMİŞTİR. KDV MATRAH ARTIRIMI YAPMASI DURUMUNDA HANGİ FORMU KULLANACAKTIR? KDV4 BEYANNAMESİNDEKİ HANGİ RAKAM BAZ ALINACAKTIR. KDV4 İÇİN AYRICA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN BİR HUSUS VARMIDIR TEŞEKKÜR EDERİZ.

Cevap : HANGİ BEYANNAME ÇEŞİDİ OLUR İSE OLSUN HESAPLANAN KDV BAZ ALINIR. KDV ARTIRIMI BİLDİRİMLERİ (BİLDİRİM KODLARI ) 1)- Sene içindeki bütün dönemlere ait beyannamelerini veren ve bütün dönemlerde hesaplanan KDV çıkan mükellefler için KDV artırım bildirimi kod: 5/3-a (Ek-14) 2)- Yıl içinde hiç beyanname vermemiş veya yalnızca 1 ya da 2 dönem beyanname verenler ile vergilendirme dönemleri 3 aylık olup, hiç beyanname vermeyen mükellefler için KDV artırım bildirimi (3 AYLIKLARI SADECE NAKLİYECİLER VERİR ) 5/3-b,1c (Ek-15) 3)-Yıl içinde 12 dönemden az, 2 dönemden çok beyanname veren mükellefler için KDV arıtırım bildirimi (GV ve KV matrahı artırımı yapılmış olacak) kod ; 5/3-b,2c (Ek-16) 4)- İstisnalar veya tecil/terkin kapsamına giren işlemler ile BAZI DÖNEMLERDE HESAPLANAN KDV’Sİ ÇIKAN mükellefler için KDV artırımı bildirimi (GV ve KV Matrahı artırılarak mukayese yapılır. ) kod ; 5/3-b3 (Ek-17)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.