Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.08.2021 13:22 (Üye) Soru : Merhaba, önceki soruma istinaden cevap aldım teşekkür ederim, ancak SSK teşviklerinde ortalama işçi sayısına bakılmıyor mu, tüm işçilere degişik teşvikler cikmışsa bütün işçıler icin faydalanabilir miyiz veya ortalama işçi hesaplaması hangi teşvik için yapılıyor?

Cevap : Ortalama sigortalı sayısı çalışan sayısının, aynı dönem aralığında SGK’ya bildirim yapılmış (APHB gönderilmiş) ay sayısına bölünmesi suretiyle bulunmaktadır. Farklılık ise; 06111 teşvikinde ortalama sigortalı sayısının tespitinde her bir ayda alınan sigortalılar için ayrı ayrı ortalama sayı hesaplanırken, 17103/27103 teşvikinde bu hesaplama her bir yılda işe alınan sigortalılar için yıl bazında ayrı ayrı yapılmaktadır. e-sgk işveren sistemi teşvikler bölümünden işçinin TC si girildiğinde sistem otomatik olarak almaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.