Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.08.2021 09:39 (Üye) Soru : 1.Stok matrah attırımından kaynaklanan kdv odemesı ne zaman taksıt varmı ayrıca 2 nolu kdv ıle bıldırım yapılacakmı ve stok lıstesı ayrıca duzenlenıp verılecekmıdır. 2.2018 yılı kdv matrah arttırımında bulucgız fakat ocak ayında hesaplanan kdv olmadıgından matrah arttırımı ve onun uzuerınden kdv odememız ıstenıyor.Buda fazlaca bır kdv yuku getırıyor.Sıstem nasıl ısleyecek.En kısa zamanda cevap verırsenız sevınırız

Cevap : STOK AFFI BEYANNAMELERİ ; İŞLETMEDE FİİLEN OLAN ANCAK, KAYITLARDA YER ALMAYAN EMTİA Beyan; Normal KDV beyannamesi ile DEĞİL GİB bdp programındaki 7326 sayılı Kanun Stok beyanı / 6/1-c kodlu beyanname verilecektir. KAYITLARDA YER ALDIĞI HALDE İŞLETMEDE OLMAYAN MALLAR Beyan; Normal KDV beyannamesi ile DEĞİL GİB bdp programındaki 7326 sayılı Kanun Stok beyanı / 6/2-a kodlu beyanname verilecektir. STOK LİSTESİ AYRICA VERİLMEZ LİSTE BEYANNAMENİN İÇİNDEDİR. BEYAN VE ÖDEME SÜRESİ 31/08/2021 DİR. KDV ARTIRIMI BİLDİRİMLERİ (BİLDİRİM KODLARI ) 1)- Sene içindeki bütün dönemlere ait beyannamelerini veren ve bütün dönemlerde hesaplanan KDV çıkan mükellefler için KDV artırım bildirimi kod: 5/3-a (Ek-14) 2)- Yıl içinde hiç beyanname vermemiş veya yalnızca 1 ya da 2 dönem beyanname verenler ile vergilendirme dönemleri 3 aylık olup, hiç beyanname vermeyen mükellefler için KDV artırım bildirimi (3 AYLIKLARI SADECE NAKLİYECİLER VERİR ) 5/3-b,1c (Ek-15) 3)-Yıl içinde 12 dönemden az, 2 dönemden çok beyanname veren mükellefler için KDV arıtırım bildirimi (GV ve KV matrahı artırımı yapılmış olacak) kod ; 5/3-b,2c (Ek-16) 4)- İstisnalar veya tecil/terkin kapsamına giren işlemler ile BAZI DÖNEMLERDE HESAPLANAN KDV’Sİ ÇIKAN mükellefler için KDV artırımı bildirimi (GV ve KV Matrahı artırılarak mukayese yapılır. ) kod ; 5/3-b3 (Ek-17)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.