Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.08.2021 10:22 (Üye) Soru : Sayın İlgili, 2019 Yılı Kdv Matrah arttırımdan faydalanmak istemekteyiz. 2019 Yılına ilişkin 12 aylık beyannamemiz verdik. Fakat 11 aylık beyannamemizde hesaplanan kdv var. 1 aylık dönemde ise hesaplanan kdv yok. buna istinaden Ek15 ( Yıl içinde 12 dönemden az, 2 dönemden fazla dönemde beyanname veren mükelefler için kdv attırımı bildirimini) dolduruyoruz. fakat onay aşamasına gelince Ek-17 (İstisnalar veya tecil-terkin kapsamında giren işlemleri bulunan mükellefler için kdv arttırım bildirirmi) formunu doldurmamız gerektiği hatasını vermektedir. Burada hangi beyanı vereceğiz? Teşekkürler.

Cevap : KDV ARTIRIMI BİLDİRİMLERİ (BİLDİRİM KODLARI ) 1)- Sene içindeki bütün dönemlere ait beyannamelerini veren ve bütün dönemlerde hesaplanan KDV çıkan mükellefler için KDV artırım bildirimi kod: 5/3-a (Ek-14) 2)- Yıl içinde hiç beyanname vermemiş veya yalnızca 1 ya da 2 dönem beyanname verenler ile vergilendirme dönemleri 3 aylık olup, hiç beyanname vermeyen mükellefler için KDV artırım bildirimi (3 AYLIKLARI SADECE NAKLİYECİLER VERİR ) 5/3-b,1c (Ek-15) 3)-Yıl içinde 12 dönemden az, 2 dönemden çok beyanname veren mükellefler için KDV arıtırım bildirimi (GV ve KV matrahı artırımı yapılmış olacak) kod ; 5/3-b,2c (Ek-16) 4)- İstisnalar veya tecil/terkin kapsamına giren işlemler ile BAZI DÖNEMLERDE HESAPLANAN KDV’Sİ ÇIKAN mükellefler için KDV artırımı bildirimi (GV ve KV Matrahı artırılarak mukayese yapılır. ) kod ; 5/3-b3 (Ek-17) STOK AFFI BEYANNAMELERİ ; İŞLETMEDE FİİLEN OLAN ANCAK, KAYITLARDA YER ALMAYAN EMTİA Beyan; Normal KDV beyannamesi ile DEĞİL GİB bdp programındaki 7326 sayılı Kanun Stok beyanı / 6/1-c kodlu beyanname verilecektir. KAYITLARDA YER ALDIĞI HALDE İŞLETMEDE OLMAYAN MALLAR Beyan; Normal KDV beyannamesi ile DEĞİL GİB bdp programındaki 7326 sayılı Kanun Stok beyanı / 6/2-a kodlu beyanname verilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.