Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.08.2021 08:44 (Üye) Soru : Merhaba, Mükellefim 2016-2017-2018 yıllarından incelemeden ceza yedi ve kaçakçılık olarak değerlendirilip tarafına ceza davası açıldı. Mükellefimde karşı dava açtı.Mükellefim davasından vazgeçip kdv ve matrah arttırımı yapar ise yediği ceza ve açılan dava iptal olur mu?

Cevap : Vergi hukuku uygulamaların da "ceza yenmez" "ceza kesilir." Matrah artırımı yapılmasına da bir engel yok. Matrah artırımı yapıldığında ceza ve vergi iptal olmaz. Tarh edilen vergi ve kesilen cezalar için Vergi mahkemesinde dava açılmış ise davanın safhalarında nasıl bir uygulama yapılacağı konusundaki tablo aşağıdaki linkde bulunan REHBERİN ; 3)- KESİNLEŞMEMİŞ VEYA DAVA SAFHASINDA BULUNAN ALACAKLAR: (7326 SK Md.3) Bölümündedir. https://www.ismmmo.org.tr/dosya/2599/Mevzuat-Dosya/09062021-alacaklarin-yeniden-yapilandirilmasi.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.