Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.08.2021 08:41 (Üye) Soru : Merhaba, Serbest meslek erbabı avukat bir müşterim için matrah arttırımı hazırlıyorum. Kendisinin 2016-2020 aralığında her yıl için bazı aylarında hesaplanan kdv si yok ve ek 17 üzerinden arttırımını hesaplıyorum. Bu mükellef kdvden matrah arttırımı yapmadan sadece gelir vergisi matrah arttırımı yapabilir mi? Ek 17 veriliyorsa, gelir vergisi matrah arttırımının zorunlu olduğunu biliyorum ama tersi durumda sadece gelir vergisinden matrah arttırımı yapıp, KDV den matrah arttırımı yapmasa kanunen bir sorun teşgil eder mi? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : GV ve KV mükellefleri KDV artırımı yapmada da matrah artırımı yapabilirler.Sizin müşteriniz olan Av .da KDV matrahını artırmadan GV matrahlarını artabilir. KDV ARTIRIMI BİLDİRİMLERİ (BİLDİRİM KODLARI ) 1)- Sene içindeki bütün dönemlere ait beyannamelerini veren ve bütün dönemlerde hesaplanan KDV çıkan mükellefler için KDV artırım bildirimi kod: 5/3-a (Ek-14) 2)- Yıl içinde hiç beyanname vermemiş veya yalnızca 1 ya da 2 dönem beyanname verenler ile vergilendirme dönemleri 3 aylık olup, hiç beyanname vermeyen mükellefler için KDV artırım bildirimi (3 Aylık KDV beyannamesini sadece Nakliyeciler vereiri.) 5/3-b,1c (Ek-15) 3)-Yıl içinde 12 dönemden az, 2 dönemden çok beyanname veren mükellefler için KDV arıtırım bildirimi (GV ve KV matrahı artırımı yapılmış olacak) kod ; 5/3-b,2c (Ek-16) 4)- İstisnalar veya tecil/terkin kapsamına giren işlemler ile BAZI DÖNEMLERDE HESAPLANAN KDV’Sİ ÇIKAN mükellefler için KDV artırımı bildirimi (GV ve KV Matrahı artırılarak mukayese yapılır. ) kod ; 5/3-b3 (Ek-17)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.