Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.08.2021 15:23 (Üye) Soru : Merhaba Ağustos/2021döneminde merkezi sanal ofis olarak ltd şirketi kuruludu. internet üzerinden ilk başlangıçta trendyol vb aracılar üzerinden altın ,gümüş inci gibi bileklik kolye alımı-satım yapacak, firma satış yaptığında fatura düzenlerken mal bedeli ve işçlik olarak mı kesilecek ve işçlik tevkifalı olursa hangi oran yapmak gerekir . 3 aylık dönemde bu firmaya kuyumcu enflasyon muhasebesi yapmak gerekir mi ? teşekkürler

Cevap : Altın ve kıymetli maden satışları Özel matrah şekline tabidir. Düzenlenecek faturada Has altın ayrı , işçilik ayrı satırlarda gösterilir. İşçilik bedelinden % 18 KDV hesaplanır. KDV tevkifatı olmaz.Firma SADECE altın ve kıymetli maden ticareti yapacak ise; enflasyon düzeltmesi yapılması gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.