Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.08.2021 15:36 (Üye) Soru : Amazon şirketine ait amazon.com e-ticaret portalından dropshipping (stoksuz alım ve satım) işi ile iştikal etmekteyiz. Konu ile ilgili olarak kurumlar vergisi ve KDV yönünden görüşünüze ihtiyaç duyulmuştur. Örnek olarak; Amerika da bulunan satıcı A firması ya da A kişisinin amazon sistemi üzerinde bulunan ürününü şirketimize ait amazon hesabında göstermekteyiz. Kanada sınırlarında bulunan alıcı B firması ya da B kişisi ürünü bizden satın almak istediğinde ürün amazon sistemi üzerinden kredi kartımızdan ücreti çekilerek satıcı A dan satın alınıp alıcı B ye satılmaktadır. Gerçekleşen bu işlemlerle ile ilgili olarak düzenleyeceğimiz faturalarda KDV açısından nasıl bir uygulama yapmalıyız? Konu ile ilgili olarak muhasebe kayıtları konusunda görüşlerinizi beklemekteyiz.

Cevap : Yurt dışında alıp yine yurt dışına yapılan mal teslimleri Transit ticaret dir. KDV hesaplanmaz. KDV beyannamesinde beyan edilmez alış ve satış fatura ve belgeleri kayıtlara alınır. Bu bilgiler dışında Bahsettiğiniz ticaret sistemi konusunda bilgimiz yok. Konu hakkında GİB den özelge alarak işlem yapınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.