Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.08.2021 16:38 (Üye) Soru : Merhaba, 1996 Ekim ayında meslek lisesi stajyeri olarak SGK girişi olan Kadın işçinin ilk girişi Şubat 2000 yılıdır. Aralık 2003 doğumlu kızı için borçlanma yaparsa ve 1 çocuk 2 yıllık borçlanmayı 3 er aylık dilimler halinde ödeyebilir mi? 3 yıllık bir boşluk dışında süresini doldurmuş durumdadır.Emeklilik yaşına geriye çekme yada emekli olabilme ihtimali var mı? Ayrıca yine Kadın işçi 1998 Kasım girişli 2004 Nisan doğumlu kız çocuğu için borçlanma yapabilir mi? Bu borçlanma emeklilik yaşını geri çekebilir mi? Emekli olabilir mi? Hemen hemen hiç boşluğu yok. Ve verilen sürenin çok üstünde günü mevcut. Hala çalışıyor. Şimdiden Teşekkürler.

Cevap : staj süresince öğrencilerden sadece iş kazası-meslek hastalığı-hastalık primi alınmakta, emeklilik primi ise alınmamaktadır. Bu nedenle stajda geçen süreler hem sigortalı prim gün sayısında hem de sigortalılık süresinin başlangıcında geçerli olmamaktadır. Doğumdan önce, - Hizmet akdine tabi çalışması bulunan kadın sigortalılar (2925 sayılı Kanun, mülga 506 sayılı Kanun, 5510 sayılı Kanun- 4/1-a ), sahipleri,talepte bulunabilirler. Borçlanma süreleri - Sigortalı kadının doğumdan sonraki sekiz haftalık, çoğul gebelik halinde ise on haftalık süreleri, doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süre dahil toplam istirahat süresi ile birlikte toplam iki yıllık süre borçlanılabilir. - Kadın sigortalılar doğum nedeniyle çalışamadıkları en fazla üç defa olmak üzere ikişer yıllık sürelerini (toplamda en fazla 6 yıla tekabül etmektedir.) borçlanabilir. - Doğum borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalıların doğum yaptığı tarihten sonra adına primi ödenmiş süreler borçlanma hesabında dikkate alınmaz. Prim ödenmiş süreler iki yıllık süreden düşülerek kalan süre borçlandırılacaktır - Doğum borçlanması yapılacak sürede çocuğun vefat etmesi halinde vefat tarihine kadar olan süreler borçlanılabilir. - İlk doğumunu yaptıktan sonra iki yıl dolmadan ikinci doğumunu yapan kadın sigortalı, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ile ikinci doğum için borçlanabileceği iki yıllık sürenin toplamı kadar geçen süreyi borçlanılabilir. Doğum borçlanması ile normalde sigorta başlangıcı ve emeklilik yaşı öne çekilemez. Staj yapan kadın sigortalıların doğum borçlanması ile emeklilik yaşını öne çekme ihtimali bulunmaktadır. İş hayatına staj yaparak başlayan ve bu dönemde adına kısa vadeli sigorta kolları primi yatan kadın sigortalılar daha sonra uzun vadeli sigorta kollarına tabi olarak çalışmaya başladıkları süre içerisindeki doğumlarını borçlanabilirler. Bu durumda, ilk kez uzun vadeli sigorta kollarına tabi olarak çalışmaya başladıkları tarih borçlandıkları süre kadar geri gelir. Bu da emeklilik yaşını öne çeker.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.