Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.08.2021 10:18 (Üye) Soru : Soru: Merhaba; Bir firmamızdan "Ürünler millileştirilmeden, direkt olarak yurtdışına gönderilerek TRANSİT TİCARET" gerçekleştirildi. KDV1 beyannamesinde hangi kısım ve kodda beyan etmemiz gerekiyor? Bilgi rica ederim. Cevap:Sayın, TRANSİT TİCARET ile yapılan teslimler KDV beyannamesinde beyan edilmez. Muhasebe kaydında alış ve satış olarak yer alır Ba ve Bs formunda bildirilir. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi Yukarıda yer alan cevap geldi fakat sonuç olarak bu işlem benim satışım ve KDV1 beyannamesinde "Kdv'siz kesildiği için İSTİSNA" kısımlarındaki bir yere yazmam gerekmiyor mu?

Cevap : Transit ticaret KDV den istisna işlem değildir. kdk 11-12-13-14-15-16-17 maddeleri istisna edilmiş işlemleri tanımlamıştır. Transit ticaret sayılan tanımlarda yer almamaktadır. Bu durumda; Transit ticaret teslimleri istisna kapsamında olmayıp, KDV nin KONUSUNA girmeyen işlemdir.KDV beyannamesinde yer almaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.