Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.08.2021 12:25 (Üye) Soru : merhaba, ltd.şti. 7326 sk matrah arttırımında bulunuyor vergi uyumlu mükellef %15 oran olması gerekiyor ancak sgk da ve muhtasarda 2020/04 döneminde de düzeltme yapılacak bu durumda matrah arttırımındaki oran %15 mi %20 olarak mı uygulanmalı? iyi çalışmalar

Cevap : Gelir/kurumlar yönünden matrah artırımı yapacak olanların artırıma esas matrahın %20'si yerine indirimli olarak %15'ini ödeyebilmeleri için gelir yada kurumlar vergisi beyannamelerini süresi içinde vermeleri ve bundan doğan vergilerin tamamını da YASAL SÜRESİ İÇİNDE ÖDEMELERİ GEREKMEKTEDİR. (Beyannameye ilişkin Damga Verginin de ödenmesi gerekir.) Gelir/kurumlar vergisi matrah artırımı ödemelerini %20 yerine indirimli olarak %15 oranında ödemek isteyenlerin gerek artırım yaptığı gerekse diğer dönemler için 7326 sayılı kanun kapsamında yapılandırma taleplerinin olmaması gerekir KDV ve muhtasar beyannamelerinin n süresinde verilmemesi veya ödemenin süresinde yapılmaması % 15 oranına engel değildir. YILLIK beyanname önemlidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.