Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.08.2021 15:39 (Üye) Soru : MERHABA 2021 AYI TEMMUZ AYINDA SGK İŞYERİ TESCİLİ İL DEFA YAPILDI.1 TANE ÇALIŞANI 6111 NO'LU TEŞVİKTEN YARARLANDIRMAK İSTİYORUZ.İŞVEREN SİSTEMİNDEN SORGULAMA YAPTIĞIMIZDA TEŞVİĞE ONAY VERMEKTE.FAKAT İŞYERİ YÖNÜNDEN 6 AYLIK ORTALAMAYA İLAVE İŞÇİ OLARAK ÇALIŞTIRILMASI ŞARTI VAR. BU DURUMDA TEŞVİKTEN YARARLANABİLİR MİYİZ. TEŞEKKÜRLER...

Cevap : Ortalama sigortalı sayısı, kapsama giren sigortalının işe giriş tarihinden önceki altı aylık sürede Sosyal Güvenlik Kurumuna verilmiş olan aylık prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı toplam sigortalı sayısının, aynı dönem aralığında Kuruma bildirim yapılmış ay sayısına bölünmesi suretiyle bulunmaktadır. Kapsama giren her bir sigortalı için ortalama sigortalı sayısının kaç olduğu, sigortalıların sisteme tanımlanmasının ardından 4447 Geçici 10. Madde Giriş programı vasıtasıyla hesap edilerek ekranda gösterildiğinden, kapsama giren her bir sigortalı için ortalama sigortalı sayısının işverenlerce/meslek mensuplarınca ayrıca hesaplanmasına gerek bulunmamaktadır. Yeni tecil edilen veya sigortalıların işe alındığı tarihten geriye dönük 6 aylık süre içinde hiç sigortalı bildirimi bulunmayan işyerlerinin ortalama sigortalı sayısı "0" olacağından işe aldıkları ve diğer şartları taşıyan tüm sigortalılar için teşvikten yararlanabileceklerdir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.